Adalet Mh, Bayraklı/İzmir 0 (544) 346 46 44 0 (530) 178 80 80 P.tesi. - C.tesi 09:00 - 20:00 Randevu Alın Bize Ulaşın

Fue Saç Ekimi

İZMİR SAÇ EKİM MERKEZİ NOVAR POLİKLİNİK

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, genellikle kişinin ense bölgesinden alınan saç köklerinin, tamamen dökülen ya da saç yoğunluğu azalan bölgelere nakledilmesini içeren cerrahi bir operasyondur. Saç ekim operasyonlarında, yara izi kalmasına neden olduğu için FUT tekniği pek tercih edilmez. FUE, DHI ve Perkütan yöntemleri FUT’a göre çok daha gelişmiş metodlardır. Ekim işlemlerinde hastaya uygulanacak olan tekniğe saç yapısı ve dökülme yoğunluğu dikkatlice incelendikten sonra hastanın ihtiyaçları belirlenerek karar verilmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılıyor?

Kıl köklerinin toplu olarak baş bölgesine ekilmesi ya da tek tek alınarak baş bölgesine ekilmesi şeklinde iki farklı yöntem karşımıza çıkıyor; elbette bu yöntemlerin alt dalları ve farklı uygulama biçimleri de mevcut. FUT (artık pek uygulanmamaktadır) ve FUE (DHI – Altın uç – Safir – Perkutan) tekniği adı altında iki farklı ana başlıkta ele alabileceğimiz saç ekimi, insan vücudundan alınacak canlı kıl kökleri ile birlikte mümkün hale geliyor.
Kıl köklerinin ense bölgesinden alınması ve saçsız alana ekilmesi ile birlikte süreç başlatılıyor ancak saç ekimi elbette bu kadar basit bir süreç değil. Her yöntemin kendi içerisinde başarılı ve başarısız yönleri bulunuyor. Alt başlıklarımızda bu detaylara da yer vermeye çalışacağız.
Özellikle son dönemde artan saç ekimi yöntemleri ile birlikte hastalara da umut doğmuş durumda. Başarılı sonuçların yanı sıra doğal ve sağlıklı bir saç oluşumuna tanıklık etmek isterseniz, sizler de kısa süre içerisinde doktorunuz ile görüşmeler yapabilir ve tetkikler için adımlarınızı atabilirsiniz.

Saç Ekiminde FUE Tekniği

Dünya genelinde ve Türkiye’de saç ekim işlemleri arasında en çok tercih edilen ve bilinen yöntem FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniğidir. FUE prosedürü saçların kesilmesi ile başlar.  Donör alana lokal anestezi uygulandıktan sonra  mikromotor aracılığı gevşetilen saç kökleri, cımbıza benzer medikal bir alet ile yerlerinden çıkarılır. Alınan kökler oda sıcaklığında bekletilirse 2 saat içinde saç kökü ölümleri yaşamaya ve dolayısıyla ekimin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur. Bu nedenle alınan kökleri soğuk izotonik ya da Hiposol sıvılarında bekletmek en sağlıklı yöntemdir. Bu sayede saç kökleri 6 saat boyunca dışarıda yaşamaya devam edebilir.

Kök toplama işlemi bittiğinde hastanın ekim yapılacak bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. Safir uçlarla saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılarak kökler yeni yerlerine nakledilir. Ekim işlemi de tamamlandıktan sonra donör bölge pansuman yapılarak kapatılır.

DHI Saç Ekimi

Direct hair implant olarak da bahsedilen ve yine birçok kaynakta bu isim ile karşımıza çıkan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Dikiş ve kesi izi gibi estetik dışı görüntülerden uzak bir yönteme ihtiyacınız varsa DHI ile tanışmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Sıkı bir ekimi mümkün hale getiren en özel yöntemlerden bir tanesidir. Sıkı ekim detayı ile birlikte daha sağlıklı ve daha doğal bir görüntü elde edebilirsiniz, birçok hasta için en önemli unsurlardan bir tanesi de kesinlikle budur.
 • Saç kökü kaybının en az olduğu uygulamalardan bir tanesidir ve bekleme süresinin de çok daha kısa olduğunu hatırlatmak gerekir.
 • Direkt ekim yapmayı sağlayan özel yöntemlerden bir tanesidir.
 • İyileşme süreci yine diğer yöntemlere kıyasla daha hızlıdır ve hastanın gündelik hayatına adapte olması da bu sayede daha kolay ve hızlı bir hal alır.
 • Yara izi ya da operasyon geçirdiğinize dair herhangi bir estetik dışı görüntü söz konusu değildir ve bu da tedavinin doğallığını bir adım daha öne taşıyor diyebiliriz.

Saç Ekiminde Perkutan Tekniği

Perkütan saç ekimi, dünya üzerinde çok az klinikte uygulanabilen özel bir saç ekim tekniğidir. Perkutan yöntemi, çabuk iyileşme gösteren ve çok doğal bir görünüm kazandıran ileri bir saç ekim tekniğidir. Diğer saç ekim tekniklerine göre daha az solüsyon kullanıldığından, işlem sonrası oluşan ödem daha azdır. Diğer tekniklerle kıyaslandığında uygulayıcı açısından daha zahmetlidir ve daha fazla detay gerektirir. Bu nedenle çoğunlukla iki gün üst üste uygulanan iki seans halinde tamamlanır. Oldukça sık ekim yapabilme imkanı sağlayan bu özel teknikte, santimetrekareye 60-70 saç kökü ekilebilmesi mümkündür. Bu özelliğinden dolayı özellikle ön saç çizgisinde geri çekilmeler yaşayan hastalar için oldukça idealdir.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi tedavisi gerçekleştikten sonra dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar var. İlgili bölgeye 3 gün boyunca herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi gerekmektedir. Yatış pozisyonunun da bu doğrultuda belirlenmesi tavsiye edilir. Havuza ve denize girmekten kaçınılması gerekir. 2 ay süre ile bu detayı da göz önünde bulundurmalısınız.
Sigara ve alkol tüketiminin bırakılması ekilen saçların tutma oranını büyük ölçüde etkiler. Ağır kaldırılmaması gerekir ve eğer ağır bir işte çalışılıyorsa izin alınması tavsiye edilir. İstirahat etmek bu süreçte büyük bir önem taşımaktadır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Saç ekimi için 22 yaş kriteri karşımıza çıkıyor ancak bazı uzman hekimler bu sınırın 18 yaşa çekilebileceğinden bahsetse de biz 22 yaşından sonra yaptırılmasını tavsiye ediyoruz. Erkek tipi saç dökülmesi sorunu yaşayan ve vücudunda güçlü ve canlı kıl köklerine sahip olan herkes, saç ekimi tedavisinden sorunsuz bir şekilde faydalanabiliyor.

 

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz ?

 • Hepatit C hastalığı olanlara
 • HIV – AIDS hastalığı olanlara
 • Psödopelade ve Liken planus hastalığı olanlara
 • Donör bölgesi yeterli olmayanlara
 • Ciddi kronik rahatsızlığı olanlara
 • Kalp, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi sorunları olanlara
 • 18 yaşından küçük olanlara (22 yaş sonrasını tavsiye ediyoruz)

SIKÇA SORULAN SORULAR

Saç ekimi ağrılı / acılı bir tedavi midir?

İşlem lokal anestezi altında yapıldığından operasyon sırasında herhangi bir ağrı ve acı duyulmaz.

Saç ekimi sonrası deride herhangi bir iz kalıyor mu?

Saç ekimi yapılan alanda ve saç köklerinin alındığı (donör) bölgede hiçbir iz kalmamaktadır.

Ekilen saçlar kalıcı mıdır?

FUE yöntemiyle ekilen saçlar kalıcıdır. Saç ekim işleminde başın ense kısmında bulunan dökülmemeye kodlanmış saç kökleri kullanıldığından saçlar ömür boyu dökülmez.

İşlem ne kadar sürer?

Normal şartlarda ortalama 6 ile 8 saat arası sürmektedir.

HASTALARIMIZ

Detaylı Bilgi Almak İster misiniz? Numaranızı Bırakın Biz Sizi Arayalım!

  POLİKLİNİĞİMİZDEN KARELER