Adalet Mh, Bayraklı/İzmir 0 (544) 346 46 44 0 (530) 178 80 80 P.tesi. - C.tesi 09:00 - 20:00 Randevu Alın Bize Ulaşın
Bize Güvenen
120,000+ İnsan
20 Yıllık Tecrübe
Uzman Doktor ve Hemşireler
Sağlık Bakanlığı Onaylı
Güven, Kalite, Hijyen

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Saç ekimi operasyonu sonrasında yapılması gerekenler günler ve aylar içerisinde farklılık gösterebilmektedir. Her evrenin gerektiği ihtiyaçlar ve bakımlar değişkendir. Özellikle ekim sonrası bölgenin ilk 15 boyunca hasar almaması ve güneş ışığından uzak durulması gerekmektedir. Uyurken bile saç ekimi yapılan bölgeye özen gösterilmelidir. Bölge yastık ile temas etmemelidir ve sırt üstü şekilde yatılmalıdır.

Saç ekimi yapılan bölge ilk 15 gün güneşten, çarpadan, darbeden, sürtünmeden ve olabilecek tüm kazalardan korunmalıdır. Saç yıkama günü geldiğinde plastik cerrahın tavsiye ettiği şampuan veya markalar ile yapılmalıdır. Saç yıkama işlemi doktorun tavsiye edildiği gibi yapmalıdır.  Ve son olarak olası kazalardan korunmak için kişilerin spordan da yaklaşık 2 ay kadar uzak durmaları beklenmektedir. Saç ekimi yorumları

Saç ekimi işleminden sonra aylara göre yapılması gerekenler;

  • İlk bir ay içerisinde hamam, sauna ve fitness gibi aktivitelere katılmamalısınız.
  • Saç ekimi sonrası ilk 10 gün alkol kesinlikle kullanılmamalıdır ve mümkün oldukça sigaradan uzak durulmalıdır. İyileşme sürecinde kullanılması tavsiye edilmez.
  • Özellikle yaz ayları yakıcı güneşin ışıklarından ve yağmurdan ekim yapılan bölge korunmalıdır.
  • İlk haftalarda meydana gelen kızarıklar ve olumsuz saç ekimi yorumları dikkate alınmalıdır. Süreçteki kızarıklar, kabuklanmalar ve şok dökülmeler normaldir.
  • Saç ekimi yorumları plastik cerrah tarafından yapılmadığı sürece, süreç dışındaki insanlardan tavsiye ve yorum almayınız.
  • Operasyon sonrasında kullanılan ilaçların kullanımında dikkatli davranmalıdır.
  • Saç ekimi yorumları plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Sağlıklı mı değil mi randevuda anlaşılmaktadır.
  • Operasyondan sonra ilk 15 gün aspirin ve yeşil çay kullanımına dikkat edilmelidir.. İçerisinde kan sulandırıcı maddeler olduğundan uzak durulmalıdır.
  • Operasyon sonrası kişilerin tercihine göre  şapka, bere, baret gibi saç ekimi yapılan bölgeleri kapatan eşyalar, ekim bölgesinin durumuna, plastik cerrahın saç ekimi yorumları ve tavsiyesine göre takılmalıdır.
  • Saç ekimi operasyonundan sonra ilk 3 ay kesinlikle tıraş makinesi ile tıraş yapmayınız. Sadece makas kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Süreç;

İlk Hafta: Operasyondan sonra ciltte kızarıklar ve kabuklanmalar oluşmaktadır. Bunlar normaldir çevreden gelen olumsuz saç ekim yorumlarına aldırış etmeyiniz. Operasyon sonrası plastik cerrah tarafından kabukların dökülmesi ile ilgili bilgilenme yapılacaktır. Kızarıklar zamanla geçmektedir. Bu süreçte saçlarınızı yıkarken saçlarların telleri veya deri parçaları dökülebilmektedir. bunlar normaldir. bonlar epitel saç dokularıdır. Saçların kökleri deri altında olduğu için dökülen saç kökleri değildir.

2. Hafta: Kabuklanan, kızarıklar bu süreç içerisinde dökülmektedir. Saç derisinde hala kızarıklar görülebilmektedir. Bunların hepsi doğaldır. Dökülmede kabukların çoğunun dökülmesi gözlenmektedir. Bu süreçten sonra rutin hayata dönüş yavaş yavaş sağlanabilir. Yatış pozisyonuzda normalleşmeler olabilir. En azından yatış pozisyonundaki tehlikeli süreç atlatılmıştır. Yine sürecin sonlarına doğru şok dökülme denilen durum gerçekleşir ve kafa saç ekimi öncesine dönmektedir. Tamamı döküldüğünde de bu süreçte panik yapmayınız. Süreç içerisinde parmaklarınız ile kafa derisine masaj yapabilirsiniz. Yine bu süreçte de güneş ışığından bölgeyi korumak önemlidir.

1.Ay: Saç ekim işlemi sanki hiç yapılmamış görüntü meydana çıkmaktadır.Bu süreçte normal hayata ve sosyal aktivitelerinize yine de kontrol sağlayarak geri dönebilirsiniz. Sağlığa  kavuşulan bu dönemde de alkol ve sigara kullanımına dikkat edilmelidir. Yine bölgenin darge ve kazalara karşı korunması elzemdir.

3. Ay: 3 aya kadar yaşanan kızarma, kabuklanma ve dökülmeden sonra saç kökleri içten uzamaya başlamıştır. 3. ayın ortalarına doğru ekilen bölgelerde bebek tüyleri görmek mümkündür. Bazı bölgelerde saçlar daha hızlı uzama gerçekleşmektedir. Bu uzamadan sonra saçları dengelemek isterseniz saçları tıraş makinesi ile değil, makas ile kesme işlemi yaparsanız saçların köklerine zarar  vermemiş olursunuz.

6. Ay: Saç çıkışları artık sürekli olarak görülmektedir. Her ne kadar beklenen uzamanın altında kalsada bölgede yüzde 50 ile 60 arasinda saç çıkmaktadır. Saçlar bu dönemde yavaş yavaş kalın olacaktır. Bu süreçte gerçek hayat rutinine dönülebilir herhangi  bir problem yaşanmamaktadır. Fakat yine bölgeyi güneş ışınlarında korumanız tavsiye edilmektedir.

12. Ay: Artık 1 yıl olmuştur ve saç ekimi operasyonundan beklenen saçların hepsi çıkmaktadır. Sağlıklı bir uzama rutini kazanmıştır. Kalınlıkları normal saç kalınlığı ile dengelenmiştir. Bu süreçte de dikkatli ve özenli şekilde davranarak saç sağlığınız koruyabilirsiniz.

Saç ekimi yorumları uzmanlar ve plastik cerrahlar  tarafından yapılmadığı sürece dikkate almayınız. Plastik cerrahlar tarafından yapılan operasyonlardan sonra verilen saç ekimi yorumları ve tavsiyelerine uymalısınız.

Related Posts

Son Paylaşımlar

Saç Ekimi İzmir Nedir ?
24 Nisan 2021
Saç Ekimi İzmir Fiyat
20 Nisan 2021
Saç Ekimi Fue
18 Nisan 2021

Novar Poliklinik

Özel Novar Poliklinikleri ilk şubesi ile 2004 yılında hizmet vermeye başlamış olup, devamlı gelişme ve hizmet verme ile bütünleşmiş dinamizmi sayesinde büyümeye devam etmiş, şu an 5 şubesi ile İzmir’de sektörün öncü kuruluşu ve markası olmuştur.

Department Address

Box 3233 1810 Kings Way King Street, 5th Avenue, New York

+1-2345-3455-33
contact@mediztheme.co

Department Hours

Monday - Friday08:00 - 20:00
Saturday09:00 - 14:00
SundayClose