Adalet Mh, Bayraklı/İzmir 0 (544) 346 46 44 0 (530) 178 80 80 P.tesi. - C.tesi 09:00 - 20:00 Randevu Alın Bize Ulaşın
Bize Güvenen
120,000+ İnsan
20 Yıllık Tecrübe
Uzman Doktor ve Hemşireler
Sağlık Bakanlığı Onaylı
Güven, Kalite, Hijyen

Saç Ekimi Ne Kadar Sürede İyileşir?

Saç ekimi operasyonu, saç dökülmesi ve bölgesel saç seyrelmelerinden pratik bir şekilde kurtulmak isteyenler için alternatif çözüm önerisi olmaktadır.Gelişen sağlık teknolojileri tercih edilebilecek saç ekim yöntemleri de çoğalmaktadır. Saç ekimi operasyonu mikrocerrahi alanında bir operasyondur. Büyük bir ameliyat değildir fakat kişilerin operasyon sonrası dinlenmeleri ve dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Saç ekimi operasyonun kalıcı çözümünden dolayı birçok insan bu alternatifi seçmektedir. Bu yüzden herkes tarafından merak edilen sorular içermektedir. Bu operasyon içinde sıklıkla saç ekimi ne kadar sürede iyileşir veya saç ekimi ne kadar sürmektedir gibi sorular sorulmaktadır. Bu soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer sorusunun yanıtı, saç ekimi kalıcı sonuçlar sağlaması bakımından bu süreç bir uzamaktadır. Ekim işleminin öncesi ve sonrasıyla birlikte iyileşme için biçilen süre tam olarak bir yıla yaklaşıklarındadır. Kişilerin yaptırdıkları işleme ve sağlık durumlarına göre bu süreç değişiklik gösterebilmektedir. Saç ekimi operasyon sonrasına, kızarama, kabuklanma, kabuk bağlayan yerlerin iyileşmesi ve son olarak şok dökülme süreçleri tamamlanmaktadır. Bu süreçlerin hepsinin tamamlanması yaklaşık bir yılı bulunmaktadır ve bu da normaldir.Ekilen yerlere yeni saçlar gelmesi yaklaşık 1 yıl içerisinde gözlemlenmektedir.

Ekilen Saçların İyileşme Sürecindeki Kızarma, Kabuklanma ve Şok Dökülme Nedir?

Kızarma ve kabuklanma, saç ekimi, sağlıklı kök hücrenin bulunduğu bölgeden alınan saç kökleri yani greftlerin, istenilen hedef bölgeye sağlıklı saçların tek tek ekilmesi ile yapılır. Bu işlem ile  birlikte hedef bölgede kızarıklar oluşmaktadır. Ekim operasyonu sonrasında, kızaran bölgede kabuklanma oluşmaktadır. Kabuklanmada normal bir yaradaki gibi 15 gün içerisinde dökülmektedir.

Şok dökülme, ciltteki oluşan kabukların dökülmesi ile birlikte 1 ile 3 ay arasında operasyon alanında şok dökülmeler yaşanmaktadır. Şok dökülme, ekilen saçların cildin üstündeki kalan eski kısımlarını dökerek, yeni sağlıklı saçların üretimine başlamaktadır. Bu süreç de kızarma ve kabuklanma kadar normaldir. Ayrıca şok dökülme sürecinde ekilen saç telleri ve kök hücreler zarar görmemektedir.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi ne kadar sürer sorusu saç ektirme işlemi yaptıracak kişiler için öneml bir sorudur. Genellikle saç ekim işlemi 3 ile 5 saat arasında sürmektedir. Fakat kişilerin özel durumlarına ve yöntem seçimine göre 2 seans olarak da yapılabilmektedir. Saç ekim işleminden kişiler sosyal çevresi tarafından bilinmesini tercih etmediği takdirde, 15 günlük zaman diliminden sonra sosyal hayata, operasyon fark edilmeden katılabilmektedir. Eğer kişilerin böyle bir endişesi yok ise operasyondan 2 ile 3 gün içerisinde sosyal hayata ve günlük yaşama geri dönebilmektedirler.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Yeni Saçlar Çıkmaya Başlar?

Saç ekimi operasyonu sonrasında görülen kızarma ve kabuklanma evresinde, hastalar ekim işleminden sonra doğru yöntem ve kimyasal olmayan şampuanlar ile günde bir kez kafasını yıkayarak kızarıkların kabuk bağlamasını önlemektedir. 10 gün içerisinde kafasında kabuklanma yapan yerlerde tamamıyla dökülmektedir. Kabuklanma dökülürken saç derisine eklenen saç köklerinden çıkan saçlar da dökülmektedir. Bu durum gayet normaldir ve hasta ekilen saçların dökülmesi ile birlikte saç ekim yapılmamış haline geri dönmektedir. Bu süreç yaklaşık 1 ay sürmektedir. Daha sonraki 3 ay içerisinde de görüntü olarak saçlarda bir değişiklik olmamaktadır. Bu süreçte yeni ekilen saçlar çıkmak için hazırlık yapmaktadır. Yaklaşık 3 ay süren bu süreçten sonra yeni saçlar yavaş yavaş çıkmaktadır. Yine de çok büyük bir değişim gözlenmemektedir. Altıncı ay ile birlikte kişilerde kişilerin saçlarında gözle görünür farklar olmaktadır. İlerleyen her ayda yüzde 10’luk bir artışla saçlar çoğalmaya başlamaktadır. 9. ayda saçların yüzde 90’lık kısmı çıkmaktadır. Kalan kısımlar ise 1 yıl içerisinde sağlıklı bir şekilde çıkmaktadır. Böylelikle saç ekimi işlemi sonucu 1 yıl içerisinde sonuçlanmış olmaktadır. Saç ekimi ne kadar sürede sonuç veriri sorunun yanıt 1 yıldır.

Saç Ekim İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Saç ekimi sonrasında dikkatli davrandığınız, hem iyileşme süresini de kısaltmış olursanız ve sağlıklı saçlara kavuşmak daha kısa sürmektedir.

Operasyon sonrası İlk 3 Gün

Fiziksel olarak zorlayacak herhangi bir aktivite yapılmamalıdır.

Stres yapılmamalıdır

Sigar, çay ve kahve tüketimim kontrollü olmalıdır. Mümkünse bırakılmalıdır.

Saçlar yıkanmamalıdır.

Operasyon bölgesini her türlü darbeden korunması gerekir.

Korumasız bir şekilde güneş ışına çıkılmamalıdır.

Related Posts

Son Paylaşımlar

Saç Ekimi İzmir Nedir ?
24 Nisan 2021
Saç Ekimi Yorumları
22 Nisan 2021
Saç Ekimi İzmir Fiyat
20 Nisan 2021

Novar Poliklinik

Özel Novar Poliklinikleri ilk şubesi ile 2004 yılında hizmet vermeye başlamış olup, devamlı gelişme ve hizmet verme ile bütünleşmiş dinamizmi sayesinde büyümeye devam etmiş, şu an 5 şubesi ile İzmir’de sektörün öncü kuruluşu ve markası olmuştur.

Department Address

Box 3233 1810 Kings Way King Street, 5th Avenue, New York

+1-2345-3455-33
contact@mediztheme.co

Department Hours

Monday - Friday08:00 - 20:00
Saturday09:00 - 14:00
SundayClose